Potańcówka

19 listopada 2022 r. na przystani kajakowej Bielnik w Lubochni po raz kolejny mieliśmy zaszczyt zorganizować oraz bawić się w ramach tańców dawnej wielkopolskiej wsi. Muzyczny wehikuł czasu przenosił nas do czasów Średniowiecza oraz Renesansu za sprawą dźwięków instrumentów dawnych takich jak fidel czy dudy średniowieczne, których wirtuozami byli członkowie oraz przyjaciele Zespołu Muzyki Dawnej Huskarl: Mikołaj Woźniak z Jankowa Dolnego, Anton Korolev z Poznania, Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, a także Regina Borkowska-Kędzierska z Wierzbiczan. Lider grupy, dudziarz Mikołaj Woźniak uczył nas kroków tańców wykonywanych w kole, gdzie najważniejsze są stopy i ich precyzyjne ruchy. Po szaleńczym, wciąż przyspieszającym "stepowaniu" solo nastąpił taniec w parach. Dźwięki, które nadawały rytm i melodię, pochodziły z Wielkopolski  XIX i XX w. Wykonywane były przez ciekawe kombo skrzypiec podwiązanych i dud wielkopolskich, zestawu unikalnego charakterystycznego dla tego regionu. Gościli u nas muzykanci: Patrycja Kozłowska, Bogumiła Karolczak z Kościana, Łukasz Kontek ze Stęszewa oraz Fryderyk Jankowski z Jarocina. Uczestnicy potańcówki mieli szansę poznać bardzo realistyczne wykonania przyśpiewek ludowych i melodii dzięki wciąż żywej w tej części Wielkopolski tradycji wspólnego muzykowania, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wydarzenie nie odbyłoby się bez wsparcia i życzliwości Sołectwa Lubochnia. Mamy nadzieję,że Potancówki Tradycyjne na stałe zagoszczą w harmonogramie działań Siedliska. 

Kolejna potańcówka przy muzyce na żywo za nami!

W sobotę 6 listopada odbyła się kolejna potańcówka przy muzyce na żywo „Jak to drzewiej bywało”, tym razem w ramach projektu Mikołaja Woźniaka "Historia dudami opowiadana"  w ramach programu „Kultura w drodze” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W Lubochni po raz kolejny gościliśmy muzykantów. Nie zabrakło dudziarzy, skrzypków  i akordeonu. Gościnny udział w wydarzeniu wzięli muzycy, tancerze oraz członkowie kapel dudziarskich z Kościana, Jarocina i Zielonej Góry. Uczestnicy potańcówki zapoznali się z wielkopolskimi dudami i skrzypcami podwiązanymi typowymi dla Wielkopolski oraz wysłuchali ciekawych opowieści snutych przez Mikołaja Woźniaka. Przybyło dużo mieszkańców, w tym młodzieży, która chętnie tańcowała

Oj działo się!

Dla osób pragnących odpoczynku czekało ognisko, kiełbaski i inne pyszności przygotowane przez uczestników spotkania.

Dzięki #MikołajWożniak za zaproszenie do Lubochni tylu muzykantów.

"Skrzypce podwiązane zwane również przewiązanymi występują głównie w Wielkopolsce. Stanowią one bezpośrednie następstwo po "mazankach", tradycyjnym instrumencie skrzypcowym przygrywającym niegdyś dudom. Szyjkę instrumentu przewiązuje się przy użyciu dratwy oraz kawałka drewna. Powoduje to podwyższenie stroju instrumentu. Podwiązanie strun dostosowuje skrzypce do gry z dudami pod kątem głośności oraz dogodnej pozycji."

tekst: M.Woźniak

 

Tradycyjna potańcówka do muzyki na żywo „tak jak drzewiej bywało”


Już 6 listopada o godz. 19:00 na przystani wodnej Bielnik w Lubochni odbędzie się tradycyjna potańcówka do muzyki na żywo!
Skąd ten pomysł?
Po pierwsze potańcówki organizowane na naszym terenie cieszyły się dużą popularnością i mieszkańcy dopytywali się kiedy następna?
Po drugie podpisaliśmy z Mikołajem Woźniakiem deklarację współpracy przy realizacji działania w ramach Programu „KULTURA W DRODZE” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Warsztaty tańca i zabaw jak zwykle poprowadzi Mikołaj Woźniak (dudziarz, muzyk tradycyjny, popularyzator historii) z gościem Tomaszem Kicińskim (dudziarz, skrzypek ludowy, budowniczy dud).

Mikołaj Woźniak
Aktywny uczestnik ruchu rekonstrukcji historycznej w Polsce. Muzyk-samouk w dziedzinie muzyki dawnej i tradycyjnej. W swojej twórczości oraz działaniach mających charakter popularyzatorski podejmuje próbę przybliżenia ludziom wybranych aspektów życia muzycznego począwszy od średniowiecza do współczesności. Założyciel gnieźnieńskiego zespołu muzyki dawnej Huskarl, z którym gości na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. Zajmuje się muzyczną oraz artystyczną oprawą imprez o charakterze historycznym, tradycyjnym, archeologicznym i popularnonaukowym. Kontynuator wielkopolskich tradycji muzyczno-dudziarskich po wschodniej stronie Warty oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie muzyki dawnej i tradycyjnej. Organizator lokalnych wydarzeń kulturalnych, warsztatów muzyczno-tanecznych oraz żywych lekcji historii dla młodzieży i dorosłych.

Tomasz Kiciński
Wieloletni nauczyciel gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach ze stażem gry wynoszącym 39 lat. Uczeń ś.p. Edwarda Ignysia w zakresie dud wielkopolskich od 1982 r. Swoją wiedzę oraz umiejętności przekazywał w Lesznie, Kościanie, Nietążkowie oraz rodzimym Bukówcu Górnym. Współpracuje artystycznie na wielu płaszczyznach związanych z muzyką tradycyjną oraz folkową. Występował w Niemczech, Francji, Włoszech, Bułgarii, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Węgrzech, Brukseli (Parlament Europejski), Krajach Beneluksu oraz Austrii (Filharmonia Wiedeńska).W 2018 roku zagrał w "Zimnej Wojnie" - polskim filmie dramatycznym nominowanym do Oscara oraz nagrodzonym licznymi europejskimi nagrodami filmowymi. W 2019 roku Telewizja Polska zrealizowała z nim dokument "Historia dudami opowiadana".
Koncert muzyczny posiadający cechy tzw. "surowego brzmienia", a także charakterystycznej, dudziarskiej maniery wykonawczej pozwoli ukazać muzykę tak jak "drzewiej" na wsi bywało. Szczególnie istotnym elementem dla mieszkańców jest aktywizacja społeczności lokalnej w zakresie działań kulturalnych związanych z wielkopolską kulturą tradycyjną.
Tematyka spotkania odnosić się więc będzie do wielkopolskiej muzyki tradycyjnej, wielkopolskich tańców, zabaw oraz pieśni ludowych oraz historii lokalnej związanej z muzyką tradycyjną.
Już teraz zapraszamy!

Pierwsza tradycyjna potańcówka z muzyką na żywo w Lubochni

Dziękujemy za wspaniały wieczór muzykantom: Regina Borkowska-Kędzierska, Mikołaj Woźniak, Jarosław Kusz oraz instruktorowi tańca Mateuszowi Kędzierskiemu oraz Stowarzyszeniu Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej "Siedlisko" w Lubochni. Chętnych do tańca nie zabrakło, już w planach następne potańcówki.