Za nami 15 miesięcy ciężkiej pracy, był to bardzo trudny projekt , tym bardziej że trwał tak długo. Jesteśmy szczęśliwi, że dotrwaliśmy do końca.
Najbardziej cieszą mnie zmiany jakie zaszły u młodych ludzi. Okazało się, że młodzież jest niezwykle otwarta na nowe kontakty i wyzwania. Na początku byli lekko zdystansowani do tematu, jednak później dało się zauważyć, że historia bohatera poruszyła ich. Do zleconych im zadań podchodzili coraz poważniej. Nie sprawiała im problemu praca w grupach. Zauważyłam, że z miesiąca na miesiąc młodzi są coraz bardziej pewni siebie i coraz bardziej sprawni organizacyjnie. Bez żadnych barier potrafią rozmawiać, również ze starszymi osobami, okazując im szacunek i troskę.
Można by wymieniać jeszcze wiele pozytywnych zmian jakie zaszły wśród młodych ludzi, nie ukrywam jednak, że czasami było bardzo trudno. Dało się zauważyć wielu liderów, o silnych osobowościach, przekonanych o własnych racjach i potrafiących wypowiadać własne zdanie w szerszym gronie. A czasami wszyscy chcieli rządzić.
Oprócz pracy były też wyjazdy i wspólne wyjścia. Młodzi nakręcili dodatkowo kilka scen, w których często pojawiały się sytuacje komiczne. Po prostu wszyscy dobrze się bawili.
Podziękowania należą się trenerom: Joasi Gronikowskiej z grupy dziennikarskiej, Piotrowi Robakowskiemu z grupy filmowej i Waldkowi Stube z grupy fotograficznej za cierpliwość i wytrwałość. Wspierali mnie w trudnych momentach, za co jestem im ogromnie wdzięczna. Dziękuję również panu Wojtkowi Siedleckiemu, aktorowi naszego teatru, który z dużym zaangażowaniem starał się wykrzesać u młodych umiejętności aktorskie. Podziękowania należą się także rodzicom, którzy również byli zaangażowani w projekt przez 15 miesięcy. Szczególne podziękowania należą się rodzinie Konrada i wszystkim osobom, które zechciały wystąpić przed kamerą- p. Sabinie Jankowskiej, p. Marianowi Wawrzyniakowi, p. Barbarze Pomorskiej i p. Dominiak.
Dziękuję partnerom:
- dyrekcji teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie za nieodpłatne użyczenie sal i sceny na próby oraz wypożyczenie strojów i rekwizytów.
- dyrekcji ESTEDE również za nieodpłatne użyczenie pomieszczeń, dzięki czemu mogliśmy wspólnie świętować zakończenie projektu „Łuska” w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.
- dyrekcji Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych i Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym
Dziękuję też młodzieży za ich zaangażowanie, za ich pracę i poświęcony wolny czas .
W dowód uznania wręczono młodym ludziom dyplomy, które będą dla nich pamiątką i dowodem na to, że mają nieograniczone możliwości, …mogą naprawdę wiele.
Koordynator projektu „Łuska”
Maria Brykczyńska
Zdjęcia z realizacji projektu
1. Początek
2. Pierwsze spotkania
3. Warsztaty w atelier Waldemara Stuby
4. Zajęcia w Skorzęcinie
5. plany zdjęciowe
6. Warsztaty w Brzedni
7. Wizyta studyjna młodzieży z Bukowca.
8. Wystawa