Jak co roku spotykamy się aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych scala naszych mieszkańców- tych małych i tych dużych, dzieci, rodziców, dziadków. Tym razem spotykamy się na terenie parku wiejskiego w Szczytnikach Duchownych.
W tym roku Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej "Siedlisko" w Lubochni wspólnie z KGW KURA ze Szczytnik Duchownych i Sołectwem Szczytniki Duchowne organizuje to wydarzenie.
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Jednak dopiero dwa lata przed II wojną światową w 1937 r. ustanowiono Święto Niepodległości, by już w 1945 r. znieść je ustawą Krajowej Rady Narodowej. Przywrócono Narodowe Święto Niepodległości w 1989 r. podczas obrad „okrągłego stołu”. Polska nigdy nie odzyskałaby niepodległości, gdyby nie heroizm naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie w młodych ludziach patriotyzmu. Święto obchodzone jest w Polsce w różny sposób. My od dziewięciu lat organizujemy Wieczornice, na których wspólnie śpiewamy pieśni. Są z nami harcerze, uczniowie, młodzież, dzieci, rodzice i dziadkowie.
Można powiedzieć, że zaszczepiliśmy ideę obchodów Święta Niepodległości poprzez wspólne śpiewanie, a za naszym przykładem poszli inni, organizatorzy śpiewów w swoich miejscowościach.
Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni zorganizowało już po raz dziewiąty z Zespołem Szkół w Szczytnikach Duchownych i po raz drugi ze Stowarzyszeniem „Integracja” w Szczytnikach Duchownych obchody Święta Niepodległości.
Tak piękna oprawa imprezy była możliwa dzięki połączeniu wysiłków:
- Stowarzyszenia "Siedlisko",
- Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych z p. Dyrektor Lidią Modrzejewską - Kruger na czele,
- Stowarzyszenia "Integracja",
- sołtysa Szczytnik Duchownych.
Podczas uroczystości:
- śpiewano pieśni,
- podziwiano występy uczniów klasy 3a i klas 5 i 6 z Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych pod kierunkiem Pań Magdaleny Wielgóreckiej i Renaty Kiereś – Danielewicz oraz występy harcerzy z 44 Drużyny Harcerskiej Buki im. Harcmistrza Floriana Marciniaka pod kierunkiem Harcmistrzyni Drużynowej Buków Eweliny Tubackiej.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście z księdzem proboszczem Henrykiem Sobiereiskim na czele.
Całość poprowadziła Barbara Pomorska. Akompaniowali Jarosław Kusz na syntezatorze, Regina Borkowska- Kędzierska na skrzypcach i Marek Tanaś na gitarze. Swoim głosem wspomagała śpiewających Magdalena Pohl.
Przepiękną dekorację sali wykonali członkowie Stowarzyszenia Integracja ze Szczytnik Duchownych.
Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Dziękujemy przybyłym gościom, że zechcieli po raz kolejny wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu IX kadencji, 21 lutego 1989 r. w trakcie obrad Okrągłego Stołu. 11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów nasz kraj pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność i heroizm naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie w młodych ludziach patriotyzmu. Kolejna Wieczornica z okazji obchodów Święta Niepodległości już za nami. Jak co roku na wspólne śpiewanie przyszły do ZSG w Szczytnikach Duchownych całe rodziny. Nie zabrakło też na uroczystości proboszcza Parafii w Kędzierzynie. Byli harcerze, szkolny zespół muzyczny i po raz pierwszy chór szkolny. Przez godzinę śpiewano pieśni, począwszy od Roty a skończywszy na Marszu Dąbrowskiego. Cieszymy się, że wspólne świętowanie już na stałe wpisało się w kalendarz imprez. Chcemy wszystkim podziękować za przybycie i zapraszamy za rok.
Szkoła w Szczytnikach Duchownych oraz stowarzyszenia: Siedlisko i Integracja po raz kolejny zaprosiły mieszkańców do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych i świętowania zbliżającego się 11 Listopada. Sala gimnastyczna szkoły tradycyjnie była pełna.
12 listopada odbyło się już szóste spotkanie z okazji Święta Niepodległości jak zawsze w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczytnikach Duchownych. Wspólne śpiewanie całymi rodzinami połączyło pokolenia. Oprawę muzyczną zapewnili pan Jarek Kusz wicedyrektor szkoły oraz Regina Borkowska- Kędzierska, która grą na skrzypcach uatrakcyjniła wieczór. Do tego wystąpili harcerze wraz z opiekunem Eweliną Tubacką oraz szkolne kółko gitarowe pod kierunkiem p. Marka Tanasia. Pani Magda Pohl, nauczycielka ZSG w Szczytnikach Duchownych wspomagała swoim przepięknym głosem wykonanie pieśni. Nie zabrakło też na uroczystości proboszcza Parafii w Kędzierzynie Henryka Sobiereiskiego. Dla przypomnienia: Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu IX kadencji, 21 lutego 1989 r. w trakcie obrad Okrągłego Stołu. 11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów nasz kraj pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Za nami już szóste spotkanie z okazji Święta Niepodległości, które odbyło się jak zawsze w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczytnikach Duchownych. Wspólne śpiewanie całymi rodzinami łączy pokolenia. Tak było i tym razem. Do tego harcerze wraz z opiekunem Eweliną Tubacką i szkolny chór pod kierunkiem p. Marioli Sikory. Nie zabrakło też na uroczystości proboszcza Parafii w Kędzierzynie Henryka Sobiereiskiego.
Dla przypomnienia: Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu IX kadencji, 21 lutego 1989 r. w trakcie obrad Okrągłego Stołu. 11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów nasz kraj pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność i heroizm naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę.
10 listopada w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Szczytnikach Duchownych zorganizowano śpiewanie pieśni patriotycznych. Już po raz trzeci Stowarzyszenie „Siedlisko” uczciło w ten aktywny sposób Narodowe Święto Niepodległości, które jest jednym z najważniejszych polskich świąt narodowych. Cieszymy się, że we wspólnym śpiewaniu bierze udział coraz więcej osób.
Oprócz kultywowania tradycji narodowych staramy się także zintegrować środowisko wiejskie oraz promować rodzinne spędzanie czasu.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z materiałem na stronach TV Gniezno i serwisu informacyjnego moje-gniezno.pl
http://moje-gniezno.pl/artykuly/czytaj/7639/patriotyczne-piesni-w-murach-szkoly.html
http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/2607/wieczornica_w_szczytnikach_duchownych.html