Tradycyjna potańcówka do muzyki na żywo „tak jak drzewiej bywało”


Już 6 listopada o godz. 19:00 na przystani wodnej Bielnik w Lubochni odbędzie się tradycyjna potańcówka do muzyki na żywo!
Skąd ten pomysł?
Po pierwsze potańcówki organizowane na naszym terenie cieszyły się dużą popularnością i mieszkańcy dopytywali się kiedy następna?
Po drugie podpisaliśmy z Mikołajem Woźniakiem deklarację współpracy przy realizacji działania w ramach Programu „KULTURA W DRODZE” organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Warsztaty tańca i zabaw jak zwykle poprowadzi Mikołaj Woźniak (dudziarz, muzyk tradycyjny, popularyzator historii) z gościem Tomaszem Kicińskim (dudziarz, skrzypek ludowy, budowniczy dud).

Mikołaj Woźniak
Aktywny uczestnik ruchu rekonstrukcji historycznej w Polsce. Muzyk-samouk w dziedzinie muzyki dawnej i tradycyjnej. W swojej twórczości oraz działaniach mających charakter popularyzatorski podejmuje próbę przybliżenia ludziom wybranych aspektów życia muzycznego począwszy od średniowiecza do współczesności. Założyciel gnieźnieńskiego zespołu muzyki dawnej Huskarl, z którym gości na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. Zajmuje się muzyczną oraz artystyczną oprawą imprez o charakterze historycznym, tradycyjnym, archeologicznym i popularnonaukowym. Kontynuator wielkopolskich tradycji muzyczno-dudziarskich po wschodniej stronie Warty oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego w zakresie muzyki dawnej i tradycyjnej. Organizator lokalnych wydarzeń kulturalnych, warsztatów muzyczno-tanecznych oraz żywych lekcji historii dla młodzieży i dorosłych.

Tomasz Kiciński
Wieloletni nauczyciel gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach ze stażem gry wynoszącym 39 lat. Uczeń ś.p. Edwarda Ignysia w zakresie dud wielkopolskich od 1982 r. Swoją wiedzę oraz umiejętności przekazywał w Lesznie, Kościanie, Nietążkowie oraz rodzimym Bukówcu Górnym. Współpracuje artystycznie na wielu płaszczyznach związanych z muzyką tradycyjną oraz folkową. Występował w Niemczech, Francji, Włoszech, Bułgarii, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Węgrzech, Brukseli (Parlament Europejski), Krajach Beneluksu oraz Austrii (Filharmonia Wiedeńska).W 2018 roku zagrał w "Zimnej Wojnie" - polskim filmie dramatycznym nominowanym do Oscara oraz nagrodzonym licznymi europejskimi nagrodami filmowymi. W 2019 roku Telewizja Polska zrealizowała z nim dokument "Historia dudami opowiadana".
Koncert muzyczny posiadający cechy tzw. "surowego brzmienia", a także charakterystycznej, dudziarskiej maniery wykonawczej pozwoli ukazać muzykę tak jak "drzewiej" na wsi bywało. Szczególnie istotnym elementem dla mieszkańców jest aktywizacja społeczności lokalnej w zakresie działań kulturalnych związanych z wielkopolską kulturą tradycyjną.
Tematyka spotkania odnosić się więc będzie do wielkopolskiej muzyki tradycyjnej, wielkopolskich tańców, zabaw oraz pieśni ludowych oraz historii lokalnej związanej z muzyką tradycyjną.
Już teraz zapraszamy!