Projekt realizowano w Wierzbiczanach od połowy kwietnia do 25 września 2020 r. Składał się z wielu działań, które dotyczyły drzewa – wierzby będącej symbolem wsi Wierzbiczany , niestety coraz rzadziej występującej na terenie sołectwa. Projekt składał się z pięciu etapów:
- konkurs na logo wsi adresowany do mieszkańców Wierzbiczan,
- plebiscyt na imiona dla czterech starych wierzb rosnących we wsi – imiona zaproponowali i wybrali najmłodsi mieszkańcy w czasie czerwcowych obchodów Dnia Dziecka,
- warsztaty plecionkarskie z wikliny,
- sadzenie sadzonek wierzb przez mieszkańców w charakterystycznych punktach wsi oraz stworzenie obiektu architektury ogrodowej z wierzby,
- finał projektu „Święto wierzby – imieniny wsi Wierzbiczany” połączone ze Świętem Pyry.
Podsumowanie WIERZBY nastąpiło podczas Święta Wierzby połączonego ze Świętem Pyry w świetlicy wiejskiej w Wierzbiczanach.
Podczas uroczystości odsłonięto tabliczki z imionami wierzb: Flora, Gołuzianka, Witek i Józef. Wstęgę zakrywającą napis symbolicznie przeciął sołtys Marek Słomczewski. Najmłodszych, którzy wybrali drzewom imiona nagrodzono upominkami. Nagrodzony został też autor nowego logotypu wsi, Szymon Lipiński.
Na gości czekał poczęstunek: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, zapiekanki , kiełbaski, pyry z gziką i ciasto upieczone przez gospodynie z Wierzbiczan.
Całość uzupełniała muzyka na żywo w wykonaniu Reginy Borkowskiej- Kędzierskiej (skrzypce) i Marka Tanasia ( gitara).
Na świętowanie zakończenia projektu przybył zastępca wójta Gminy Gniezno Maciej Mądry, Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Nawrocki, radni Marian Kaźmierczak i Maria Brykczyńska oraz sołtysi- Paulina Andrzejewska z Kaliny i Sławomir Nitkowski z Lubochni.
Celem projektu było wzmocnienie poczucia tożsamości mieszkańców, integracja ludności odległych części wsi, starych i nowych mieszkańców oraz zaktywizowanie społeczności do działań na rzecz wspólnej sprawy. Nadanie imion starym wierzbom pozwoli zachować najstarsze okazy będące świadkami historii miejscowości.