BABCIA WIE LEPIEJ - POWRÓT DO TRADYCYJNYCH OGRODÓW NASZYCH DZIADKÓW

Dostaliśmy dofinansowanie na projekt "Babcia wie lepiej - powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków" w ramach projektu grantowego realizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przedsięwzięcie 2.1.1 Integracja społeczności - organizacja działań kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i integracyjnych, również z wykorzystaniem świetlic wiejskich.
Zaczynamy w przyszłym roku. Będziemy informować o naborze do projektu, w ramach którego odbędą się m.in. warsztaty z projektowania ogrodu i wyboru roślin miododajnych, warsztaty kulinarne, warsztaty kosmetyczne, wizyta studyjna w "Ogrodzie przy pasiece". Chcemy promować ideę starych ogrodów wiejskich i chcemy pokazać jakie możliwości dają rośliny wyhodowane w takim ogrodzie.

Wszystkie wydarzenia i działania w ramach zadania związane są z promocją ogrodów wiejskich i wykorzystaniem  roślin w nich rosnących w gospodarstwie domowym.

Powstanie także „Skrypt dobrych rad” –  przepisy, porady, które są niezbędne do życia w zgodzie z naturą zostaną zebrane i opracowane. Na wsiach żyje jeszcze dużo osób, które znają stare przepisy zasłyszane od swoich babć, także na domowe leki i środki ochrony roślin. W skrypcie zostaną również umieszczone porady z warsztatów.

Rozpropagujemy także akcję „wymiana roślin - z ręki do ręki’ – prawie każdy ma w swoim ogrodzie rośliny, które za bardzo się rozrosły i nie wie co z nimi zrobić, a szkoda wyrzucić. Natomiast chętnie by zasadził inne rośliny, których nie ma. Temu ma służyć akcja. Po co kupować drogie rośliny w sklepie, kiedy można wziąć od sąsiada.