Półkolonie w Szczytnikach Duchownych w dniach 13-17 lipca 2015 r.

Stowarzyszenie znalazło sposób na wakacyjną nudę

Pięciodniowe półkolonie letnie zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni w Zespole Szkolno–Gimnazjalnym w Szczytnikach Duchownych dla dzieci zamieszkujących na terenie gminy Gniezno dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń. Przede wszystkim codziennie zapewniono kolonistom  zajęcia w innych miejscach. I tak w poniedziałek uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Podzieleni na dwie grupy zwiedzali wystawę Początki Państwa Polskiego z kartami zadań, obejrzeli także film w 3D o początkach naszego państwa, lepili z gliny przedmioty codziennego użytku.

We wtorek odwiedzili SILVERADO CITY  k. Błażejewiczek. W western city oglądali scenki z życia mieszkańców, pojedynek rewolwerowców, napad na bank czy western show.

W trzecim dniu pozostali w szkole, gdzie odbyły się warsztaty o nietoperzach pn. „Nietoperz – nocny przyjaciel”,które miały na celu przede wszystkim obalenie mitów związanych z tak bardzo pożytecznymi ssakami. Zajęcia poprowadzili członkowie „Siedliska” p. Małgorzata Reszko i Maria Brykczyńska. Następnie zbijali budki lęgowe dla nietoperzy i ptaków, uczestniczyli w licznych grach i zabawach ruchowych  na sali gimnastycznej, których celem była integracja oraz rozwijanie sprawności fizycznej.

Dla dzieci starszych zorganizowano także warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień, które miały na celu zwiększyć świadomość konsekwencji wynikających z nadużywania środków psychotropowych, a także rozwijać postawę asertywną. I chociaż temat wydawał by się trudny na okres wakacyjny, to koloniści z wielkim zapałem podeszli do zajęć.

W czwartek zajęcia w lesie. I znowu trochę nauki, ale oczywiście połączonej z zabawą. Profesjonalne warsztaty przygotowała Karolina Fiutak Łachowska (także członek Siedliska) i poprowadziła je razem ze swoją stażystką. Dzieci zapoznały się z budową lasu, uczyły się rozpoznawać rośliny leśne, wykonały zielnik, mierzyły grubość pnia, rozpoznawały zwierzęta żyjące w lesie.

W ostatnim dniu w piątek zwiedziły rodzinny park rozrywki „Zaurolandię”, gdzie  z przewodnikiem zapoznały się z historią Ziemi i wymarłymi gadami. Na zabawę także przyszedł czas na rozległym i dobrze wyposażonym parku zabaw.

Jak widać dzieci aby były zadowolone muszą mieć dużo zajęć, wtedy się nie nudzą. Lubią się uczyć, jeżeli nauka podana jest w przystępnej i ciekawej formie. Tak ciekawy i rozbudowany program był możliwy dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu i merytorycznemu wielu instytucji i osób. Należy tu wymienić Urząd Gminy Gniezno, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno, PLANASA Polska sp. z o.o., Mini Max Drób Osiniec, Zabawki BUGS Gniezno, Fundacja RECAL.

Podziękowania należą się także fachowej kadrze zatrudnionej na półkoloniach p. Magdalenie Wielgóreckiej, Elizie Banaszak i Klaudii Frąckowiak. Kierownikiem półkolonii był zastępca dyr. szkoły p. Jarosław Kusz.

Stowarzyszenie „Siedlisko” zorganizowało wypoczynek letni dla dzieci po raz pierwszy na prośbę rodziców, którzy nie mają co zrobić ze swoimi pociechami. W przeciągu trzech dni wszystkie miejsca na półkolonie zostały zajęte, tego nawet sami organizatorzy się nie spodziewali. Trzeba zaznaczyć, że na obszarze całej gminy tylko w szkole w Szczytnikach Duchownych zorganizowano półkolonie.