Z radiem w życie

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w ramach programu „Równać Szanse” Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Od stycznia do końca czerwca 2012 roku grupa dziesięciu uczniów z Gimnazjum  w Zespole Szkolno–Gimnazjalnym  im. ks. Jana Twardowskiego w Szczytnikach Duchownych oraz jedna absolwentka brała udział w projekcie „Z radiem w życie”.
Był on realizowany w ramach programu „Równać Szanse” Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Beneficjentem projektu było Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni, a koordynatorem prezes Stowarzyszenia Pani Maria Brykczyńska. Projekt obejmował zajęcia teoretyczne dotyczące misji radia, sposobu zorganizowania pracy w redakcji, pisania wiadomości, konstruowania serwisu informacyjnego, a także przygotowywania reportaży radiowych i prowadzenia programu oraz część praktyczną.

 Podczas warsztatów uczestnicy projektu  poznali "radio od kuchni". Pod okiem pracowników Radio Gniezno przygotowywali krótkie audycje radiowe: wywiady, sondy uliczne, informacje i relacje radiowe. W ramach projektu w szkole w Szczytnikach Duchownych zainstalowano radiowęzeł, a uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie jego obsługi. Nabyte podczas szkolenia umiejętności uczniowie wykorzystują do prowadzenia audycji.
Uczestnicy projektu  przeprowadzili rozmowy i wywiady z wieloma ważnymi osobami. Byli gośćmi w Starostwie Powiatu Gnieźnieńskiego, gdzie Pan Starosta Dariusz Pilak oprowadził uczniów po wyremontowanym gmachu Starostwa   i opowiedział o swojej pracy. Uczniowie zwiedzili także budynek Urzędu Miasta Gniezna i przeprowadzili  wywiady z Wiceprezydentem Miasta Gniezna Panem Rafałem Spachaczem oraz z Panią Marią Kocoń, przewodniczącą Rady Miasta Gniezna. Rozmówcami byli również pracownicy Powiatowej Komendy Policji w Gnieźnie: Pani Aldona Nowak i Anna Osińska oraz Pani Psycholog Anna Jankowiak.
W ramach projektu młodzież brała udział w zajęciach ćwiczenia dykcji i emisji głosu w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Zajęcia prowadził znany gnieźnieński aktor Pan Andrzej Malicki.
Udział w projekcie był cennym doświadczeniem dla uczniów. Poznali pracę dziennikarza radiowego od podszewki, przekonali się na własnej skórze, że emisja audycji radiowej to efekt wielu godzin spędzonych nad jej przygotowaniem. Nauczyli się jak i gdzie poszukiwać ciekawych tematów dziennikarskich, jak samodzielnie zbierać informacje, jak informować o dobrych i złych zdarzeniach, jak mówić by być dobrze zrozumianym. Przekonali się  jak ważną rolę w końcowym efekcie odgrywa montaż i obróbka zebranych materiałów. Nieocenione jest również poznanie lokalnego środowiska od zupełnie innej, nieznanej strony.  Rozmowy z  ciekawymi ludźmi, często pasjonatami, podczas zbierania materiałów przyczyniły się do poszerzenia horyzontów i uzyskania wsparcia społecznego.
Wszystkie działania i postępy uczniów były  dokumentowane poprzez robienie zdjęć oraz filmów wideo.
Uwieńczeniem półrocznej pracy jest audycja pod tytułem  „Przepis na wakacje” przygotowana przez uczestników projektu pod okiem dziennikarki Radio Gniezno Pani Joanny Gronikowskiej, do wysłuchania której zapraszam teraz wszystkich obecnych.
Na zakończenie uczestnicy projektu pragną złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy współpracowali przy jego realizacji i dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Audycja przygotowana w ramach projektu

{html5audio controls=[1] autoplay=[0] preload=[auto] loop=[0] height=[50] audio_mp3=[images/audio/wakacje2012.mp3]}

{music}images/audio{/music}