WARSZTATY PLECIONKARSKIE

Warsztaty plecionkarskie z wikliny odbyły się w sobotę 27 czerwca br. na "Bielniku" w Lubochni.
Warsztaty zrealizowano w ramach Projektu Wielkopolska Wiara 2020 pt. WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość !
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Rękodzieło wraca do łask. Przedmioty wykonane ręcznie w mozolnym, wielogodzinnym trudzie zyskują status dzieł sztuki: oryginalnych i cennych.

Spałki, gima, wałeczek, splot budujący i kończący to nazwy dobrze znane wytrawnym wikliniarzom, ale od soboty również mieszkańcom Wierzbiczan, których Pani Agnieszka z Pracowni Plecionkarskiej ARTEX nauczyła pleść kosze ze starannie przygotowanych wcześniej wierzbowych gałązek. Trwało to 5 godzin, ale efekt był zdumiewający. Część uczestników wykonała wiszące kwietniki, część – kosze o różnym przeznaczeniu. Choć nie zawsze szło jak z płatka – sztuka to bowiem bardzo trudna – na koniec każdy trzymał w ręku skończony i absolutnie wyjątkowy przedmiot, który mógł zabrać na pamiątkę do domu.