Już czwarty miesiąc trwa realizacja projektu w ramach programu „Tu Mieszkam, tu Zmieniam” Fundacji Santander. W tym czasie dokonaliśmy wyboru producenta konstrukcji zasiedlającej dla dzikich pszczół i trzmieli oraz wszystkich elementów edukacyjnych potrzebnych do zrealizowania projektu: tablicy „Poznajemy owady” informującej również o roli owadów zapylających i zagrożeniach dla ich egzystencji, interaktywny ul i grę edukacyjną.
"Pszczeli przystanek" będzie miejscem uatrakcyjniającym trasy rowerowo-piesze prowadzące do Szlaku Piastowskiego, w którym turyści poznają rolę i znaczenie dzikich pszczół i trzmieli w naturalnym środowisku ich występowania. Odbiorcami projektu są zarówno turyści odwiedzający Szlak Piastowski, mieszkańcy Gniezna, Kaliny i okolicznych miejscowości, w tym rolnicy, ogrodnicy i sadownicy.
Dlaczego po raz kolejny zajmujemy się ochroną owadów zapylających? Ponieważ w ostatnich dekadach nastąpił drastyczny spadek liczebności pszczół i innych owadów zapylających. Od końca lat dziewięćdziesiątych pszczoły znikają z uli. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin. Tymczasem pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód czy inne produkty pszczele: są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Trzmiele, pszczoły samotnice i inne owady zapylające – wszystkie te owady pracują przez cały dzień zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące. To owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce – np. wiśnie i jabłka, czy zioła służące nam za przyprawy. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Śmierć pszczół to nasz ludzki problem. Nasze życie zależy od ich istnienia.