Warsztaty kosmetyczne

17 maja br. w świetlicy wiejskiej na Kalinie odbyły się warsztaty kosmetyki naturalnej, które poprowadziła p. Irena Jaworska. Na warsztatach dowiedzieliśmy się jak można wykorzystać rośliny rosnące w ogrodzie do produkcji naturalnych kosmetyków. Wykonaliśmy mydła glicerynowe i mydła w płynie. Ponadto uczestnicy zajęć zapoznali się z naturalnymi środkami czyszczącymi niezbędnymi w gospodarstwie domowym, jak mydła gospodarcze do prania czy płyn do mycia naczyń.
Zrobiliśmy też mydło do prania rzepakowe, mydło kocankowe, dwa rodzaje dezodorantów. Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy nt. co to są maceraty, jak je zrobić, jakich olejków eterycznych używać, jak zaoszczędzić na sprzątaniu? jak zrobić naturalny spray przeciw komarom i kleszczom. Otrzymaliśmy wiele cennych rad i wskazówek. Natłok informacji przytłoczył nas na początku, ale na całe szczęście prowadząca zajęcia przygotowała dla nas materiały – gotowe przepisy, które możemy sami wykorzystać w domu.
Dodatkowo, już jakby poza programem, otrzymaliśmy cenne informacje na temat naturalnych oprysków roślin na grzyba, mszyce i inne szkodniki roślinne.
Przy okazji spotkania było dużo śmiechu i zabawy. Do tego jeszcze przepyszne ciasto , które upiekła Pani sołtys Kaliny wraz z kawą dopełniły całości.