Warsztaty "dom bez chemii"

Czy w dzisiejszym sterylnym świecie, w którym wszelkie bakterie i ogólnie pojęty brud staramy się usuwać każdego dnia z naszego otoczenia, można jeszcze zadbać o środowisko, o siebie i zrobić ten porządek bez silnych środków? Czy zatem istnieje szansa, by nasz dom był bez chemii? Pod okiem Natalii Adamczyk z Mydlarni Paprotka z Poznania, mieszkanki naszej gminy miały możliwość zdobyć know-how w tym temacie. W sobotę 28 stycznia w świetlicy wiejskiej w Lubochni odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu Eko Spadek. Atmosfera sprzyjała, by panie przez cztery pracowite godziny wykonały mydło gospodarcze stanowiące bazę do - płynu do prania, mleczka czyszczącego, czy płynu do naczyń, pastę uniwersalną, masło do ciała, balsam do ust i peeling do ciała. Czas minął na łączeniu tego co miłe z pożytecznym. No i smacznym, bo pyszne kanapki przygotowała dla nas Kuchnia Twojej Mamy z Jagody Sam.

Więcej informacji o całym projekcie "EKO SPADEK" na blogu: https://ekospadek.blogspot.com/

Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

PROJEKT W PIGUŁCE

Stowarzyszenie Siedlisko otrzymało grant w wysokości 20.000 Euro na realizację szeregu działań służących lepszej integracji mieszkańców i mieszkanek oraz przygotowujących społeczność lokalną do większego zaangażowania obywatelskiego. Grantodawcą jest program Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG.

 

 

Przyznana dotacja: 20.000 Euro

Czas trwania projektu: 21 miesięcy

Liczba osób, które wezmą udział: około 650

Lokalizacja wydarzeń - Gmina Gniezno: świetlice wiejskie - Lubochnia, Wierzbiczany, Urząd Gminy

Zorganizujemy:

13 warsztatów

2 wycieczki do ogrodu przy pasiece “Darz Ul” w Trzuskołoniu

1 wystawę powarsztatową

1 konkurs na "Ogród z klimatem"

1 debatę publiczną z udziałem władz samorządowych - Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców?

1 konsultacje społeczne -Jakie działania Gmina Gniezno powinna podjąć, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych na terenie gminy?

1 Święto Sąsiadów, do udziału w którym zaprosimy wszystkich mieszkańców Gminy.

Wydrukujemy 180 plakatów

Stworzymy 3 społeczne Ogrody 5 Zmysłów, 1 cyfrowy kalendarz z radami seniorów dotyczącymi zdrowej kuchni, ogrodu, wykorzystania różnych materiałów ponownie, 1 wystawę fotografii

Będziemy prowadzić dziennik projektu https://ekospadek.blogspot.com/

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy, szczególnie w wieku 55 +. oraz młodzież, do udziału w projekcie EKOSPADEK. Skorzystajcie z wyjątkowej okazji i weźcie udział w tworzeniu nowej gminy Gniezno, bardziej przyjaznej dla ludzi i środowiska, bardziej ekologicznej. Zaczniemy od stworzenia sąsiedzkiej sieci. Pierwsze spotkanie pt” Między nami sąsiadami” odbędzie się 19.02. 9.00-13.00 w świetlicy na Kalinie. W jego trakcie odbędą się warsztaty umożliwiające bliższe poznanie się i wspomagające przeprowadzenie debaty publicznej. Warsztaty poprowadzi psycholożka Katarzyna Tomaszewska. Drugie spotkanie - warsztaty cyfrowe. 26.02., 9.00 - 13.00 26.02 świetlica Wierzbiczany. Podczas zajęć będzie można nauczyć się korzystania z aplikacji NiceTown, skanera QR kodów oraz narzędzi umożliwiających współpracę i komunikację z wykorzystaniem możliwości jakie daje internet. Liczymy na to, że młodsi uczestnicy pomogą seniorom oswoić technologię. Trzecie spotkanie 26.03 9-13.00 świetlica w Lubochni “Dogadajmy się” - warsztaty komunikacji interpersonalnej. Ten moduł zostanie zakończony w kwietniu debatą publiczną z udziałem władz samorządowych na temat “Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców?” Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie 693 423 720 lub emailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Można się zgłosić tylko na wybrane działanie.

Ekospadek

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy, szczególnie w wieku 55 +. oraz młodzież,  do udziału w projekcie EKOSPADEK

Skorzystajcie z wyjątkowej okazji i weźcie udział  w tworzeniu nowej gminy Gniezno, bardziej przyjaznej dla ludzi i środowiska, bardziej ekologicznej.  Zaczniemy  od stworzenia sąsiedzkiej sieci. 

Pierwsze spotkanie pt. ”Między nami sąsiadami”  odbędzie się  12.02. 9.00 - 13.00 w świetlicy w Lubochni. W jego trakcie odbędą się bezpłatne warsztaty umożliwiające bliższe poznanie się i  wspomagające przeprowadzenie debaty publicznej. Warsztaty poprowadzi psycholożka Katarzyna Tomaszewska. 

Drugie spotkanie - bezpłatne warsztaty cyfrowe.  26.02.  9.00 - 13.00 świetlica  Wierzbiczany. Podczas zajęć będzie można nauczyć się korzystania z aplikacji NiceTown, skanera QR kodów oraz narzędzi umożliwiających współpracę i  komunikację z wykorzystaniem możliwości jakie daje internet. Liczymy na to, że młodsi uczestnicy pomogą seniorom oswoić technologię. 

Trzecie spotkanie 26.03. 9.00 - 13.00 świetlica w Lubochni “Dogadajmy się” - bezpłatne warsztaty komunikacji interpersonalnej. 

Ten moduł zostanie zakończony w kwietniu debatą publiczną z udziałem władz samorządowych na temat “Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców?” do udziału w której już dziś serdecznie zapraszamy.

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie 
tel. 693 423 720
lub emailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Można się zgłosić tylko na wybrane działanie.

EKO SPADEK = wiedza seniorów + działanie młodych

Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację Projektu "EKO SPADEK = wiedza seniorów + działanie młodych" w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który służy realizacji ogólnych celów Funduszy EOG będących formą pozauninjej pomocy zagranicznej udzielanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Celem Programu jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.

Projekt realizowany będzie od stycznia 2022 r. do września 2023 r. Partnerami w projekcie będą Gmina Gniezno i LGD „Trakt Piastów”.

Więcej informacji https://ekospadek.blogspot.com/