Rozpoczęliśmy projekt "Łuska"

Rozpoczęliśmy projekt „Łuska”  Programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Dzięki zaangażowaniu młodzieży z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych i Zespołu Szkół w Jankowie Dolnym powstał projekt związany z osobą Konrada, który był pierwszą ofiarą wojny w Szczytnikach Duchownych.

Główną osią projektu jest  dążenie młodych ludzi do przekazania innym odbiorcom historii chłopca, jaką uda im się zebrać wśród rodziny, świadków ówczesnych zdarzeń oraz nakręcenia wariacji na temat dalszych jego losów.

Będą poszukiwać dogodnej dla siebie formy ekspresji i przekazu tej opowieści. Będzie to dziennikarskie śledztwo, fotografia, etiuda filmowa. Aby móc zrealizować te przedsięwzięcia do głównej osi projektu dołożono odnogi w postaci działań aktorskich, operatorskich i dziennikarko- fotograficznych. Wszystkie poznawane po kolei techniki będą się ze sobą splatać i spotykać w postaci reportażu z projektu, wystawy fotograficznej, etiudy filmowej. Projekt przeznaczony jest głównie dla młodzieży o zainteresowaniach dziennikarskich, fotograficznych, operatorskich i aktorskich. Jednak w grupie biorącej udział w projekcie znajdą się osoby o zainteresowaniach muzycznych, informatycznych i plastycznych. Młodzież zajmie się  zbieraniem i weryfikowaniem materiałów, doskonaleniem umiejętności dziennikarskich poprzez prowadzenie rozmów na żywo, emisją głosu, ruchem scenicznym, charakteryzacją, pracą z tekstem, rolą gestów, mimiką i  postawą ciała. Przewidziane są próby łączenia elementów choreografii z wypowiadanym tekstem, budową scenariusza oraz  budową i strukturą filmu. Młodzi nauczą się  obsługiwać  kamerę, edytować zgromadzony materiał wideo, zapoznają się z zasadami nagrywania dźwięku i  montażu oraz organizacją planu filmowego.

Natomiast celem projektu jest rozwinięcie u młodzieży umiejętności skutecznego planowania, pozyskiwania innych do współpracy oraz nabycie umiejętności analizy i oceny zasobów środowiska.

Będziemy na bieżąco informować o realizacji projektu, zmaganiach młodych w pokonywaniu trudności oraz ich sukcesach.

Zachęcamy do śledzenia prowadzonego przez młodzież  funpage'a „Projekt Łuska”.

 

 

 

Projekt "Łuska"

3 marca W Centrum Kultury "Scena to dziwna" w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa nt. projektu "Łuska" realizowanego w ramach Programu "Równać Szanse" PAFW administrowanego przez PFDiM. Jesteśmy już po dziennikarskim śledztwie. Jego wyniki opublikujemy niebawem, a teraz zachęcamy do obejrzenia materiałów pokonferencyjnych, które ukazały się w lokalnych mediach. Zachęcamy do śledzenia strony projektu i Siedliska na facebooku.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10206111402084232&set=gm.986862541361512&type=3

http://informacjelokalne.pl/turystyka-historia/item/2818-historia-jednej-%C5%82uski-i-konrada

http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/kreca-film-o-wojennej-tragedii.html

http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/6540-wspolny-projekt-dla-pamieci-o-konradzie

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/5996/projekt_luska.html

http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/98706/mlodzi_interesuja_sie_lokalna_historia

Miła wiadomość - naszym projektem zainteresowało się także TVN. Chcą nagrać materiał z realizacji nagrywania etiudy filmowej.

Zakończenie projektu "Łuska"

15 miesięczny projekt dobiega końca. Przed nami zakończenie projektu i Gala Finałowa połączona z wystawą.

Gala finałowa projektu "Łuska"

Za nami 15 miesięcy ciężkiej pracy, był to bardzo trudny projekt, tym bardziej że trwał tak długo. Jesteśmy szczęśliwi, że dotrwaliśmy do końca.

Najbardziej cieszą mnie zmiany jakie zaszły u młodych ludzi. Okazało się, że młodzież jest niezwykle otwarta na nowe kontakty i wyzwania. Na początku byli lekko zdystansowani do tematu, jednak później dało się zauważyć, że historia bohatera poruszyła ich. Do zleconych im zadań podchodzili coraz poważniej.  Nie sprawiała im problemu praca w grupach. Zauważyłam, że z miesiąca na miesiąc młodzi są  coraz bardziej pewni siebie i coraz bardziej sprawni organizacyjnie. Bez żadnych barier potrafią rozmawiać, również ze starszymi osobami, okazując im szacunek i troskę.