Babcia wie lepiej - powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków

Zaczynamy projekt "Babcia wie lepiej - powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków" w ramach projektu grantowego poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020. Projekt dofinansowany jest przez LGD "Trakt Piastów".

Już w piątek 10 maja o godz. 16.30 w świetlicy wiejskiej w Lubochni odbędą się bezpłatne warsztaty z zakładania ogrodów wiejskich „Kwiaty kolorem bijące". Podczas warsztatów zostaną omówione podstawowe zagadnienia związane z wyborem roślin niezbędnych w ogrodach wiejskich (rośliny miododajne, zapomniane odmiany). Przekazane zostaną praktyczne rady z zakładania ogrodów naturalnych - sposób rozplanowania roślin, pozostawienie miejsc tzw. dzikich dla pożytecznych w ogrodzie zwierząt – sprzymierzeńców człowieka w walce ze szkodnikami. Uczestnicy zapoznają się z roślinami przywiezionymi przez wykładowcę, nauczą się je rozpoznawać.

Ilość miejsc ograniczona! Tylko 20 osób może wziąć udział w zajęciach. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia proszę przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skąd wziął się pomysł na realizację właśnie takiego projektu? Od mieszkańców Lubochni i sąsiednich Sołectw - Kaliny, Jankowa Dolnego, Wełnicy, którzy podczas konsultacji społecznych zwrócili uwagę na potrzebę przywrócenia starych ogrodów wiejskich, co przyczyni się do wzrostu owadów zapylających i bioróżnorodności. Także podczas rozmów wyrazili chęć uczestnictwa w wydarzeniach związanych z przywracaniem naturalnych ogrodów przydomowych. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców podjęliśmy się  realizacji w/w działań, które przyczynią się do wzrostu wiedzy w tym zakresie.

Warsztaty "Kwiaty kolorem bijące"

WARSZTATY "KWIATY KOLOREM BIJĄCE" realizowane w ramach projektu "Babcia wie lepiej- powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków" JUŻ ZA NAMI‼.
W piątek w świetlicy wiejskiej w Lubochni odbyły się warsztaty związane z zakładaniem ogrodów wiejskich i uprawą roślin miododajnych. Na warsztaty zapisali się mieszkańcy z różnych stron Gminy Gniezno.
Na warsztatach omówiono:

  • charakterystykę ogrodów wiejskich,
  • praktyczne rady zakładania ogrodów naturalnych:
  • wymagania świetlne i glebowe roślin,
  • komponowanie rabat, a wielkość roślin,
  • wydzielanie sekcji w ogrodzie,
  • dobór odpowiednich roślin w ogrodzie,
  • uprawę roślin miododajnych i ich zastosowanie,
  • biologiczną ochronę ogrodu.

Ponadto zwrócono uwagę na pozostawienie miejsc tzw. dzikich w ogrodzie dla pożytecznych zwierząt- sprzymierzeńców człowieka w walce ze szkodnikami- łąka kwietna, stosy gałęzi czy suchych liści.

Uczestnicy zajęć uczyli się rozpoznawania roślin miododajnych przywiezionych na warsztaty, a na koniec każdy uczestnik otrzymał rośliny do domu.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” poddziałanie 19.2 „Wsparcie i wdrażanie operacji  w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020”.

Warsztaty kosmetyczne

17 maja br. w świetlicy wiejskiej na Kalinie odbyły się warsztaty kosmetyki naturalnej, które poprowadziła p. Irena Jaworska. Na warsztatach dowiedzieliśmy się jak można wykorzystać rośliny rosnące w ogrodzie do produkcji naturalnych kosmetyków. Wykonaliśmy mydła glicerynowe i mydła w płynie. Ponadto uczestnicy zajęć zapoznali się z naturalnymi środkami czyszczącymi niezbędnymi w gospodarstwie domowym, jak mydła gospodarcze do prania czy płyn do mycia naczyń.
Zrobiliśmy też mydło do prania rzepakowe, mydło kocankowe, dwa rodzaje dezodorantów. Otrzymaliśmy sporą dawkę wiedzy nt. co to są maceraty, jak je zrobić, jakich olejków eterycznych używać, jak zaoszczędzić na sprzątaniu? jak zrobić naturalny spray przeciw komarom i kleszczom. Otrzymaliśmy wiele cennych rad i wskazówek. Natłok informacji przytłoczył nas na początku, ale na całe szczęście prowadząca zajęcia przygotowała dla nas materiały – gotowe przepisy, które możemy sami wykorzystać w domu.
Dodatkowo, już jakby poza programem, otrzymaliśmy cenne informacje na temat naturalnych oprysków roślin na grzyba, mszyce i inne szkodniki roślinne.
Przy okazji spotkania było dużo śmiechu i zabawy. Do tego jeszcze przepyszne ciasto , które upiekła Pani sołtys Kaliny wraz z kawą dopełniły całości.
 

Wizyta studyjna połączona z warsztatami w "Pasieka Darz Ul"

„Babcia wie lepiej- powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków”

Wizyta studyjna połączona z warsztatami w "Pasieka Darz Ul".

Warsztaty odbyły się 15 czerwca br.

Jak zwykle zajęcia były bardzo interesujące. Gospodyni p. Irena Woźniak ze swadą opowiadała o przetworach, które robi. Szczególnie o różnego rodzaju kiszonkach. Nie zabrakło też spaceru po ogrodzie, omawianiu permakultury i wizyty w api domku.

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wyjazd do "Pasieki Darz Ul" zainspirował ich do zaprowadzenia zmian w ogrodzie i do  robienia kiszonek ( można wszystko kisić, oprócz cebuli).

Więcej szczegółów i przepisów w przygotowywanym przez nas i wydanym  we wrześniu skrypcie "Skrypt dobrych rad"!

Oczywiście wszystko w ramach projektu "Babcia wie lepiej - powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków".

Zadanie realizowane  jest w ramach  projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” poddziałanie 19.2 „Wsparcie i wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020”.

Warsztaty kulinarne

W środę 28 sierpnia odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których wykorzystano do sporządzenia potraw składniki „spod okna”🍃🌿. Dlatego pierwsza część warsztatów odbyła się w terenie. Uczestnicy wybrali się na krótką wycieczkę- pobliskie łąki i rowy przydrożne, gdzie musieli nazrywać rośliny dziko rosnące🍀🎋 (dla nas chwasty). Oczywiście po uprzednim mini wykładzie na temat każdej potrzebnej nam rośliny. Natalia Olejnik z Fundacji Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa INSPEKT zachwyciła nas ogromną wiedzą i umiejętnością przekazania jej w sposób przystępny.

Po spacerze i zebraniu materiału roślinnego 🌿🍃🎋uczestnicy warsztatów zabrali się do przygotowywania potraw. Utworzono trzy zespoły, które przygotowały po jednym przysmaku: placki z pokrzywy, leczo z pięcioma ziołami, chłodnik ogórkowo-pokrzywowy 🍽🍵🥣. Również przepisy z warsztatów kulinarnych znajdą się w "Skrypcie dobrych rad", który będzie dostępny na zakończenie projektu. Będziemy rozdawali go zainteresowanym osobom i podczas promowanej przez nas akcji wymiany roślin "z ręki do ręki" 20 września na przystani wodnej "Bielnik" w Lubochni.

 

Konkurs na "Najładniejszy ogród wiejski" rozstrzygnięty

Powoli dobiega końca realizacja zadania „Babcia wie lepiej- powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków” w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów”. Jednym z elementów było przeprowadzenie konkursu na "Najładniejszy ogród wiejski". Nagrody w postaci roślin nektarodajnych i dyplomy rozdano 23 września w sali sesyjnej Urzędu Gminy Gniezno. Dyplomy wręczyła Maria Suplicka Wójt Gminy Gniezno, natomiast zestawy roślin Maria Brykczyńska prezes "Siedliska". Konkurs ogłoszony został w maju br. i adresowany był do mieszkańców Gminy Gniezno. Komisja konkursowa w składzie Rafał Skweres – kierownik Referatu ds. ochrony środowiska, rolnictwa i spraw lokalnych w Urzędzie Gminy Gniezno, radny Powiatu Gnieźnieńskiego, Paulina Święcichowska – architekt krajobrazu, właściciel firmy zajmującej się projektowaniem ogrodów „Ogrody Pauliny” i Maria Brykczyńska – prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni , radna Gminy Gniezno oceniała ogrody według następujących kryteriów:

🌼 Różnorodność roślin , w tym ilość roślin nektaro i pyłkodajnych🐝🐝

🌼 Kompozycje roślinne

🌼 Pomysłowość i oryginalność

🌼 Walory użytkowe (zioła, jarzyny, sad)

🌼 Mała architektura ogrodowa przyjazna przyrodzie( budki lęgowe, karmniki, poidełka, „domki” dla dzikich zwierząt).

Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu: I miejsce ex aequo – Nina Zielonka i Elżbieta Kapela, III miejsce– Paulina Andrzejewska. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienie. Konkurs na „Najładniejszy ogród wiejski” realizowany był w ramach zadania „Babcia wie lepiej- powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków” w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” poddziałanie 19.2 „Wsparcie i wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020”.