Jesienny Rajd Rowerowy po Gminie Gniezno - 2014

6 września 2014 roku o godz. 10,00 w piękną, słoneczną pogodę spod Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego  w Szczytnikach Duchownych ruszył Jesienny Rajd Rowerowy po Gminie Gniezno pod patronatem honorowym Wójta Gminy Gniezno Włodzimierza Lemana. Rajd zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej Siedlisko w Lubochni, Stowarzyszenie Światowid w Łubowie oraz ZSG w Szczytnikach Duchownych.

Komandor Rajdu - Wojciech Brykczyński, przygotował dwie trasy – dłuższą licząca ok. 20 km  i krótszą 8 kilometrową.

Trasa krótsza rajdu wiodła ze Szczytnik Duchownych przez Lubochnię, Kujawki do wsi Kalina.

Trasa dłuższa prowadziła przez Kędzierzyn, Nową Wieś Niechanowską, Piaski, Ćwierdzin, Krzyżówkę, Kujawki, Kalinę.

Wszyscy uczestnicy rajdu byli objęci dodatkowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Organizatorzy zapewnili także dwa wozy serwisowe , które towarzyszyły rowerzystom podczas całego rajdu oraz pomoc medyczną, którą zagwarantowali harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego Gniezno . W celu zwiększenia bezpieczeństwa  uczestników rajdu , szczególnie młodszych rowerzystów, krótszą trasę eskortował wóz policyjny .Opiekunami na rajdzie byli nauczyciele ZSG w Szczytnikach Duchownych oraz członkowie Stowarzyszenia Siedlisko.

W rajdzie wzięło udział ok. 160 osób – uczniowie  miejscowej szkoły, rodzice oraz mieszkańcy Gniezna i Gminy Gniezno.           

Na miejscu mety w „Stajni Kalina”  na zmęczonych turystów czekał smaczny  posiłek przygotowany przez gospodarzy. Na stoły podano chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem , zupę ogórkową i kiełbaski z rusztu oraz na deser ciasteczka. Po obfitym posiłku na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Przygotowano min. konkursy o charakterze sprawnościowo – rekreacyjnym.  Na dziesięciu stanowiskach  młodzież  i dorośli mogli zmagać się w zawodach indywidualnych jak i zespołowych. Dodatkowo dzieci mogły przejechać się na kucykach, które udostępnił właściciel Stajni Arkadiusz Dietrich oraz poskakać na trampolinie. Po zakończeniu konkursów rozdano nagrody zwycięzcom jak i nagrody pocieszenia  wszystkim uczestnikom gier i zabaw. Rowerzystów odwiedziła także ekipa TV Gniezno, która nagrała relację z Rajdu.  Po odpoczynku   rowerzyści  udali się do Szczytnik Duchownych.

Rajd  przebiegał w  miłej i przyjacielskiej atmosferze. Już po raz kolejny całe rodziny aktywnie wypoczywały z innymi rowerzystami.  Ok. godz. 15,30 wszyscy bezpiecznie oraz szczęśliwie wrócili do swoich domów.

Organizatorzy chcą podziękować  Policji w Gnieźnie, która zapewniła przez całą trasę rajdu bezpieczny przejazd rowerzystów, sponsorom i fundatorom nagród tj. BS w Gnieźnie, Nadleśnictwu Gniezno, Starostwu Powiatowemu  i Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej  w Gnieźnie.

Foto Bartosz Janka