„WIERZBA - WIERZymy  w przyszłość, BAdamy przeszłość” w ramach Projektu Wielkopolska Wiara 2020- zakończony!

Projekt realizowano w Wierzbiczanach od połowy kwietnia do 25 września 2020 r. Składał się z wielu działań, które dotyczyły drzewa – wierzby będącej symbolem wsi Wierzbiczany , niestety coraz rzadziej występującej  na terenie sołectwa. Projekt składał się z  pięciu etapów:

- konkurs na logo wsi adresowany do mieszkańców Wierzbiczan,

 - plebiscyt na imiona dla czterech starych wierzb rosnących we wsi – imiona zaproponowali  i wybrali najmłodsi mieszkańcy w czasie czerwcowych obchodów Dnia Dziecka,

 - warsztaty plecionkarskie z wikliny,

 - sadzenie sadzonek wierzb przez mieszkańców w charakterystycznych punktach wsi oraz stworzenie obiektu architektury ogrodowej z wierzby,

- finał projektu „Święto wierzby – imieniny wsi Wierzbiczany” połączone ze Świętem Pyry.

Podsumowanie WIERZBY nastąpiło  podczas Święta Wierzby połączonego ze  Świętem Pyry w świetlicy wiejskiej w Wierzbiczanach.

Podczas uroczystości odsłonięto tabliczki z imionami wierzb: Flora, Gołuzianka, Witek i Józef. Wstęgę zakrywającą napis symbolicznie przeciął sołtys Marek Słomczewski. Najmłodszych, którzy wybrali drzewom imiona nagrodzono upominkami. Nagrodzony został też autor nowego logotypu wsi, Szymon Lipiński.

Na gości czekał poczęstunek: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, zapiekanki , kiełbaski, pyry z gziką i ciasto upieczone przez gospodynie z Wierzbiczan.

Całość uzupełniała muzyka na żywo w wykonaniu Reginy Borkowskiej- Kędzierskiej (skrzypce) i Marka Tanasia ( gitara).

Na świętowanie zakończenia projektu przybył zastępca wójta Gminy Gniezno Maciej Mądry, Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Nawrocki, radni Marian Kaźmierczak i Maria Brykczyńska oraz sołtysi- Paulina Andrzejewska z Kaliny i Sławomir Nitkowski z Lubochni.

Celem projektu było wzmocnienie poczucia tożsamości mieszkańców, integracja ludności odległych części wsi, starych i nowych mieszkańców oraz zaktywizowanie społeczności do działań na rzecz wspólnej sprawy. Nadanie imion starym wierzbom pozwoli zachować najstarsze okazy będące świadkami historii miejscowości.

 

SADZENIE WIERZBY NA TERENIE SOŁECTWA WIERZBICZANY

W sobotę 19 września o godz. 9.00 przy świetlicy wiejskiej w Wierzbiczanach zebrali się okoliczni mieszkańcy, aby posadzić 20 wierzb w wybranych przez siebie miejscach. Ponadto przy świetlicy wiejskiej wkopano 150 sadzonek wierzby energetycznej w formie żywopłotu , które po ukorzenieniu dadzą efekt zielonej ściany. Wykonano też żywy 3 metrowy tunel do zabawy dla dzieci z wierzby energetycznej. Będzie to miejsce do zabaw np. w chowanego czy berka- tunel został już przetestowany przez najmłodszych. Zadbano przy tym o krajobraz, środowisko oraz o tradycję Wierzbiczan. Zapewniono kanapki, ciasto, kawę i herbatę.

Projekt WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość

 

Krótki filmik podsumowujący warsztaty plecionkarskie, które odbyły się w czerwcu.

Projekt WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość w ramach Projektu Wielkopolska Wiara 2020.

Zapraszamy na nasz nowiuteńki kanał YouTube!

WARSZTATY PLECIONKARSKIE

Warsztaty plecionkarskie z wikliny odbyły się w sobotę 27 czerwca br. na "Bielniku" w Lubochni.
Warsztaty zrealizowano w ramach Projektu Wielkopolska Wiara 2020 pt. WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość !
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Rękodzieło wraca do łask. Przedmioty wykonane ręcznie w mozolnym, wielogodzinnym trudzie zyskują status dzieł sztuki: oryginalnych i cennych.

Spałki, gima, wałeczek, splot budujący i kończący to nazwy dobrze znane wytrawnym wikliniarzom, ale od soboty również mieszkańcom Wierzbiczan, których Pani Agnieszka z Pracowni Plecionkarskiej ARTEX nauczyła pleść kosze ze starannie przygotowanych wcześniej wierzbowych gałązek. Trwało to 5 godzin, ale efekt był zdumiewający. Część uczestników wykonała wiszące kwietniki, część – kosze o różnym przeznaczeniu. Choć nie zawsze szło jak z płatka – sztuka to bowiem bardzo trudna – na koniec każdy trzymał w ręku skończony i absolutnie wyjątkowy przedmiot, który mógł zabrać na pamiątkę do domu.

 

Warsztaty plecionkarskie!

Czekamy na wasze zgłoszenia (liczba miejsc ograniczona), zapisy tylko do środy!!! Warsztaty odbędą się w przystani Bielnik w Lubochni 27.06, od godziny 10:00 do 15:00. Zajęcia poprowadzą specjaliści z pracowni plecionkarskiej Artex.
 
 

Dzień Dziecka w Wierzbiczanach połączony z nadaniem imion wierzbom rosnących w sołectwie!

1 czerwca we  wsi Wierzbiczany został zorganizowany  jak co roku Dzień Dziecka. Z powodu zagrożenia epidemicznego mieszkańcy nie mogli się z tej okazji tradycyjnie spotkać  przy świetlicy wiejskiej. Święto wierzbiczańskich pociech przeniosło się zatem do cyberprzestrzeni, na platformę internetową, która umożliwiła zamieszczanie zabaw i konkursów oraz na Facebook’a.

Poniżej link:
https://padlet.com/wieswierzbiczany/dzien_dziecka…

Od kwietnia wieś Wierzbiczany jest beneficjentem programu „Wielkopolska Wiara” organizowanego przez Stowarzyszenie Centrum PISOP.  W jego ramach jednym z działań jest nadanie imion czterem starym wierzbom rosnącym w sołectwie. Imiona te mieli wymyślić właśnie najmłodsi mieszkańcy. Zostaną one umieszczone na tabliczkach przy nazwanych drzewach. Warunkiem uczestnictwa w zabawie było rozwiązanie przynajmniej pięciu zadań zamieszczonych na platformie internetowej. Zagadki te dotyczyły wiedzy przyrodniczej oraz na temat wsi Wierzbiczany. Swoje prace i propozycje imion nadesłało dziewięcioro dzieci. Każde z nich zostanie nagrodzone w czasie Święta Pyry – imprezy organizowanej corocznie we wrześniu. Zadanie dało możliwość zaangażowania dzieci w tworzenie nowego, wspólnego wizerunku wsi. Najmłodsi poznali ciekawostki i informacje o wsi oraz jej fauny i flory, zaś wierzby będące świadkami historii zostaną zachowane i zabezpieczone przed wycinką. Już niebawem poznamy:

  • wierzbę nr 1 (centrum) Józef,
  • wierzbę nr 2 (most) Flora,
  • wierzbę nr 3 (droga na Kalinę) Gołuzianka,
  • wierzbę nr 4 (droga na Gniezno) Witek.

 

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy przesłali wykonane zadania oraz propozycje imion dla wierzb!

Wasze pomysły bardzo mile nas zaskoczyły!